Kırgızistan‘da Düzenlenen “6. Türk Filmleri Haftası” Yoğun İlgi Gördü

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, T.C. Dışişleri Bakanlığı Bişkek Büyükelçiliği’nin destekleriyle Yerli Düşünce Derneği’nin düzenlediği “6. Türk Filmler Haftası – Kırgızistan” etkinliği 16-20 Haziran 2022 tarihlerinde Kırgızistan’ın Bişkek kentinde gerçekleştirildi.

Kırgızistan'da "6. Türk Filmleri Haftası" etkinliği, Türkiye'de bu yıl vizyona giren ve İsmail Filiz, Esra Bilgiç ve Baki İlhan'ın başrollerini paylaştığı "Adanış Kutsal Kavga" filminin gösterimiyle başladı.

Kırgız sinemaseverlerin ve basının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte; T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kırgızistan Kültür, Spor ve Enformasyon Bakanı Azadbek Camankulov, Kırgız Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Urmat Usenov, AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, T.C. Taşkent Kültür ve Tanıtma Müşaviri Alparslan Akıncı, Kırgız Film Ulusal Film Stüdyosu Direktörü Akcoltoy Bekbolotov, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Kırgızistan Sinema Daire Başkanı Muktalı Bektenaliyev, Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov, Cengiz Aytmatov'un kızı Şirin Aytmatov, Türk Filmleri Haftası Koordinatörü ve Yönetmen Öner Kılıç'ın yanı sıra Adanış Kutsal Kavga filminin oyuncusu Serdar Deniz ve Dilek Serbest, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizilerinin oyuncusu Celal Al, Ceviz Ağacı filminin yönetmeni Faysal Soysal ve İçimdeki Kahraman filminin yönetmeni Sinan Sertel onur konuğu olarak yer aldılar.

“Türkiye, dünyada önde gelen ülkelerden biri hâline geldi.”

Cinema Russia’da gerçekleştirilen açılış galasında bir konuşma yapan Kırgızistan Kültür, Spor ve Enformasyon Bakanı Azadbek Camankulov, Türkiye'nin sinema ve dizi sektöründe “dünyada önde gelen ülkelerden biri hâline geldiğini” vurguladı.

Türk Filmleri Haftası'nın, Kırgızistan ile Türkiye arasında kültürel ilişkilerin gelişmesi için önemli bir etkinlik olduğunu belirten ve eylül ayında Türkiye'de yapılacak olan Dünya Göçebe Oyunları çerçevesinde “Kırgızistan Kültür Günleri”ni düzenleyeceklerini hatırlatan Bakan Camankulov, “Kırgız ve Türk aynı millettir, aynı halktır. Dinimiz ve dilimiz birdir. Her ay böyle bir etkinliğin düzenlenmesini istiyoruz.” dedi.

Ülkeler arasındaki kültürün çok önemli bir köprü olduğunu belirten Camankulov, Türkiye'den Kırgızistan'a gelen Türk oyuncuların ve yönetmenlerin tecrübe paylaşımı konusundaki emeğine çok önem verdiklerini ifade etti.

“Türk sineması ve dizileri dünyada 152 ülkede gösteriliyor.”

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ise, Türk sinema ve dizilerinin, dünyanın 152 ülkesinde gösterildiğini ve sevildiğini söyledi.

Türk sinema ve dizilerinin neden 152 ülkede gösterildiğini merak ederek araştırma yaptığını belirten Demircan, araştırma sonucunda aldığı cevaplardan birini şu şekilde ifade etti:

“Türk sinema ve dizileri sonunda işi aşka, sevgiye, kardeşliğe ve muhabbete getiriyor. Çünkü bizim kültürümüz bu. Bizim duygumuz bu. Filmlerimiz ve konularımız, işi dönüp dolaşıp nefrete, kine ve düşmanlığa götürmüyor. Türk kültürü tam da bu değil midir? Birlik ve beraberlik, kardeşlik değil midir? Manas Destanı bu değil midir? Cengiz Aytmatov'un anlattığı tam da bu değil midir? Türk milletinin özü ve özeti tam da bu değil midir?”

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan da Türk milleti ve devleti adına etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Sinema, iki halkı birbirine yakınlaştırır ve kardeşliğimizi güçlendirir." şeklinde konuştu.

AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu da bu yıl Bişkek'te düzenledikleri “6. Türk Filmleri Haftası” etkinliğine iki ülke hükûmetlerinin destek verdiğini hatırlatarak teşekkür etti.  

Bakan Demircan'a “En İyi Kültür Adamı” Ödül Verildi

Törende Camankulov, Bakan Demircan'a, iki ülke halkların arasındaki kültür ilişkilerine yaptığı katkılarından dolayı bakanlığın, “En İyi Kültür Adamı” ödülünü takdim etti.

Ayrıca Bakan Camankulov, Gündoğdu'ya da bakanlığın teşekkür plaketini sundu.

Tören, organizasyona katkı sağlayanlara, yönetmen ve oyunculara plaketlerin takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu.

Bişkek'e 5 Türk Sinema Filmi Getirildi

20 Haziran Pazartesi gününe kadar devam eden “6. Türk Filmleri Haftası”nda, "Adanış Kutsal Kavga"nın yanı sıra "Aşk Çağırırsan Gelir", "Ceviz Ağacı", "İçimdeki Kahraman", "İstanbul Muhafızları" (Animasyon) filmleri, Rusya Sinema Salonu'nda sinemaseverlerle buluştu.

Film Haftası Çerçevesinde Birçok Kültürel Etkinlik Düzenlendi

Kardeş ülke Kırgızistan ile Türkiye arasında sinemanın gücüne dayanan bir köprü daha eklemeyi hedefleyen Türk Filmleri Haftası, usta yönetmenlerin ödüllü eserlerinin yanı sıra sinemaseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmış popüler sinema filmleriyle geniş bir çerçevede sinema seyircisinin karşısına çıkarken, hazırladığı seçki ile Türk sinemasına da “panoramik” bir bakış imkânı sundu.
Bu hafta çerçevesinde film gösterimlerinden sonra sanatçılarla seyirci buluşmaları gerçekleştirilirken, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencileriyle Türk sineması söyleşileri düzenlendi. Etkinlik kapsamında Türkiye’den gelen yönetmenler, oyuncular ve yapımcılarla Kırgızistanlı sinema sanatçıları buluşması gerçekleştirildi, ortak yapımlar üzerine ikili görüşmeler ve söyleşiler yapıldı. Yine bu etkinlik kapsamında kültür gezileri düzenlendi.
 


Facebook
Twitter
  • BİZE ULAŞIN

  • Mustafa Kemal Mah. 2128. Sok. No: 13/3 Çankaya / Ankara

  • 0312 285 71 71

  • 0312 285 71 72

  • yerlidusuncedernegi06@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik